İyi Polis de Mehmetçiktir
Bir zamanlar halk polisten nefretle ürkerdi. Neden öyleydi?
11/04/2009

Halbuki siz, ömür boyu Mehmetçiksiniz, gece-gündüz nöbettesiniz, gerektiğinde ölümüne çıkıyorsunuz evinizden. Fakat sizi kendi ideolojilerinde kullananlar, sizin halka düşmanca bakmanızı istedi, çoğunlukla da muvaffak oldu.


Bir sisteme düşman olanlar, taraftarlarını önce asker ve polise düşman ederler. Öyle de oldu. Biz öyle değiliz, sistemle aramız ne kadar açık olursa olsun, askerin şahsını kendimizden, polisin şahsını özümüzden biliriz. Ne ki, polisin içine de soysuz olanlar sızmıştır, mıştırı fazla, sızdı. Birine rastlamıştım 1979’da. Hem beni nezarete almış, hem de dinime küfrediyordu.


O zamanlar belki yüzde altmışı öyleydi, belki daha azı. Ama biz genelliyor, bütün polisi aynı kefeye koyuyorduk. Devletin de hatası vardı bizim de, biz de şartlanmışlığın batağında uyuşturulmuştuk herhalde. Bir türlü polisin bizim kundağımızda büyüdüğünü, bizim yavrularımız olduğunu idrak edemiyorduk. Halk polisten suçsuz olsa da korkardı, şimdi suçluysa korkuyor. Arada yine sütü bozuklar yok değil ama kara geçmişle kıyas edilecek kadar değiller. Münafıklar, bugünkü kadar çok olmasa da, peygamber teşkilatlarında da vardı.


 


Askerle Polis İkizdir


Askerimiz, polisimiz,


Onlarlayız, hep biziz


Biri sağ gözümüz biri sol


Sana kıysalar da rahat ol


Ölürsen şehitsin(1) şüphen olmasın


Yaşarsan, başımızda taçsın.


 


Her gün asker şehitlerimiz için ağlarken, bu gün haberlerde bir polisin cenazesindeki o feryadı duymak, bilinç altımdaki polise bakışımı kağıda döktürdü. Şanı yüce Allah, dağda bayırda, havada ne kadar şehidimiz varsa onlara rahmet eylesin, yakınlarına da sabır ve ruh rahatlığı versin. Amin.


 


1)      Şehid: İslâmı bir bütün olarak kabul edenlerden olur.