Vatandaşlık Duyarlılığı Diye Bir Şey Var
• Vatandaş duyarlılığı bir erdemdir.
12/04/2009

Bir ürüne katkı maddesi mi koymuşlar, Çin’de mi işçiliğini yaptırmışlar, halkının sıhhatini ve işsizliği ve de Çin’de sömürülen zavallı işçileri düşünerek o ürünlerden almayacaksın. “Ucuz buldum” diye, kendi ülkenin faydalarını unutmayacaksın. Avrupa malına da özenti olmayacaksın.


• Su, canımızın yarısı, eskisi gibi bol değil. Banyo yaparken bile dikkatli olmalı ve az su harcanmalıdır. Meyve ve sebze yıkarken bir kapta yıkamak lazım. İyi bir vatansever ülkesinin her şeyini düşünür.


• Bir programa, taa Avrupa’dan sanatçı getirdiler. O da başladı ahkam kesmeye, “Ben Türkiye’yi çok sevdiğim için geldim” demeye. Hadi be, sen kaç bin dolara geldin .


Allah bilir. Çanta dolusu Euro veya Dolar verilmeseydi de o zaman görseydik Türkiye sevgisini(!) Diyoruz ki, vatandaş duyarlılığı şu değil midir? Ülkemizden yükle taşınacak kadar çok olan para neden yurtdışına gitsin ki? Tıp adamı, sosyal bilgiler veya eğitmenlik gibi faydalı yönlerde seminer verse, neyse diyeceğim. Diyeceğim ama diyemiyorum, hangi bilim adamına o kadar çok para kim verir ki? Ayrıca, hiçbir bilim adamı o kadar para istemez. Alınan miktarı biliyorum fakat bilgi kaynağıma güvenmediğim için söylemiyorum. Duyduğum rakamın yarısı doğru olsa, en az 4-5 evsize başını sokacak birer ev alır.


Biraz daha düşünerek bakmalıyız, kuru kuru görmek yeterli değildir. Hatayı görmek yetmez, gereğini yapmak gerekir. Lâfla vatandaşlık, ülke sevgisi olmaz!