Sorun Cevap Verelim
Bir okuyucumuzun mektubu;
İnternetten Nikah Olur mu?
12/04/2009

Pek kıymetli saygı değer hocam. Size bu mektubu yazmakta çok zorluk çektim… Anlatacaklarıma karşılık sizin gibi hayat tecrübesi olan bir kişiden birkaç kelam bile olsa razıyım. Kıymetli vaktinizden çalmak istemiyorum açıkçası ama sanırım içimi dökmeye, beni anlayan bir kişiye ve az da olsa nasihate ihtiyacım var. Yaşadığım sorunları sizinle bu mektubumla paylaşacağım.


İlk olarak kendimi biraz tanıtmakla başlamak istiyorum. Ben 17 yaşında, Danimarka’da yaşayan bir ailenin tek kızıyım. Hayatımın büyük bir kısmı sanal alemde geçiyor, bir kısmı kitaplarınızı okumakla. 3 senedir internete takılıyorum. Başıma çok şeyler geldi ve yanlış yaptığımın farkındayım. Zamanı geriye alamıyoruz maalesef. Burada bulunan Türk ve dini özel bir okulda okudum. Dini ortamlarda bulunan birisiyim ve tesettürüme dikkat etmeye çalışıyorum.


Yaşadığım sorunlara gelince hocam. Birini sevdim internetten. Bir senedir görüşüyoruz ve kendisiyle ilk konuşmaya başladığımız günlerde kendi aramızda dini nikah yaptık. Aile rızası çok önemli bir konu, bunu biliyorum fakat bunu onlara söyleyemezdim. Olmuşa çare bulunmaz. Yüz yüze hiç gelmemiş olsak da onu eşim olarak görüyorum. Ben Danimarka’da yaşıyorum, o ise Amerika’dan Türkiye’ye doktorluk okumak için gitmiş birisi. Aramızda 7 yaş var. Ki yaş farkını önemsemiyoruz. Ona güvenim sonsuz, yalan konuşmaz buna eminim. Ve onu tanıyan kişiler sayesinde de çokça bilgi edindim hakkında. Ailesini depremde kaybetmiş, eli ayağı düzgün ve abdestli namazlı birisi o. Birbirimizi iyi tanıyoruz ve zaten Allah’tan korkusu olanlar yalan konuşmaz.


Nikahımızın geçersiz olduğunu söyleyen pek çok kişi oldu. Kimileri hocalarına danışıp sordular, olmaz geçersiz dediler. Geçersiz olsa da bizim niyetimiz ciddi ve evlenmeyi düşünüyoruz. Benim ailemin olaylardan haberi yok, onun ailesi her şeyi biliyor ve beni gelinleri olarak görüyorlar. Okulumun bitmesine ve mesleğimi almama tam bir sene kaldı ve bir sene sonra beni ailemden istemeyi düşünüyorlar. Ailemin yaşımdan dolayı ve internetten olan biriyle tanışıp evlenmemi onaylayacağını sanmıyorum. Yaşım küçük, fakat onu seviyorum; siz de belki bana kızacaksınız. Olgun düşünen bir kişilik sahibiyim ve bunu diyen de çok oldu. Yaşıtlarım gibi olamıyorum.


Sevdiğim erkeğin geçmişte yaptığı bir hatadan dolayı bir çocuk çıktı ortaya şimdi de. Çocuğun annesi babasından bile bu zamana kadar saklamış. Çocuğun annesi 3 sene önce vefat etmiş, anneannesi bakmış ona, ama kadın lösemi hastası olduğundan ve öleceğinden çocuğun babasını arayıp bulup çocuğu babasına teslim etti. Şu an kimsenin bu durumdan haberi yok. Çocuğa annesinin öldüğü açıklanmamış, annesi ve babası okuyor denmiş. Ben bu çocuğu kabullenebilir miyim diye düşündüm ve evet kabul ettim. Çocuk şu an beni öz annesi biliyor ve her gün görüşüyoruz. Böyle bir sorumluluk almak için elbette yaşım küçük, ama ben onların ikisini de bırakamam. Ailemin bu sebepten dolayı da kabul etmesi imkansız gözüküyor. Bu durumları benden birkaç yaş büyük bir ablama açıkladım. Bana kızdı ve aklını kullan yanlış yapıyorsun, sen açıklamazsan ailene ben açıklarım, diye tehdit etti beni. Her türlü arada kalıyorum, ve artık ne yapacağımı şaşırdım. Kaçsam bunu yapamam, ailemin boynunu bükemem. Onlar beni büyüttüler, bu onlara büyük bir haksızlık olur. Ki şimdi eşim olarak gördüğüm insan da kaçmamı istemiyor. Çocuğu iki aileden de saklamayı düşündük en azından bizim evlilik mevzuumuz olana kadar, fakat yine o abla engel oluyor. Sizce ben ne yapmalıyım, Allah rızası için birkaç kelam edin bana, içime su serpecek birkaç söz. Kendi özel numaramı vermek istiyorum. Allah razı olsun beni dinlediğiniz için. Sizden cevap bekleyeceğim.                                                   Sevgi ve saygılarımla… Rumuz: Danimarka


 


Cevap


Değerli kardeşim,


1- Tabii ki internetten nikah olmaz. Ayrıca bir genç kız ailesinden habersiz nikah yaparsa, hem nikah olmaz hem de o genç kız bir gün bu büyük hataya ağır bir bedel öder. Aile niye var? Sadece büyütsün diye değil canım. Büyüdükten sonra da lazım. Ailene söylememek çok büyük bir yanlış. Zaten yaş olarak da, kendi başına nikah yapacak yaşta değilsin. Olsan bile yine hata edersin. Sen gençliğinde sormazsan, senin çocukların sana niye sorsun? Böyle böyle aile değeri yok edilir.


2- Mektubunda çelişki var, diyorsun ki “asla yalan söylemez” o halde neden çocuğu söylememiş? Hem internette tanıdığın birinin yalan konuşmadığını nasıl anlıyorsun, öyle şey olur mu? Kişi nasıl tanınır? Çevresiyle…


3- İnternetten nikah olmaz. Bazıları “mektupla nikah caiz” demiş ama benim aklım hâlâ ermiyor, iki şahit farz olan nikaha, nasıl mektupla “caiz” denir ben anlayamadım. Benim İslam’dan anladığım şu, internetten ve de gizlice yapılan nikah caiz değil. Özel durumlar ayrıca değerlendirilir.


4- Sakın ha çocuktan annesini saklama. Doğru olduğu ne malum, ki doğru da olsa annesini ona anlat. Ben senin manevi annenim, de. Çocuk, kendisine ilgi ve sevgi gösteren kişiyi manevi anne de olsa, öz annesi kadar sevebilir. Bu size bağlı, siz öz evlat kadar severseniz, o da sizi öz anne kadar sever. Çocuğa bütün şeyler küçük yaşta söylenmelidir. Sakın ha, büyümesini beklemeyin. (Eğer o gençle evlenirseniz tabiî)


5- O nasıl aşık ben anlamadım. Neden kaçmanı istemiyor? Eğer “Ailenden izinsiz olmaz” diyorsa o genci tebrik ediyorum. Fakat aklıma bir soru takılıyor. O halde internetten nikah (ki nikah değil) neden yaptı? Anlaşılan seninle telefonla konuşmam şart canım. Aklı yönlendiren İslam’dır. Kendini ve aklını ona teslim et canım. Allah’a emanet ol.


 


Davetlisiniz


Derneğimizin kadın emektarları ile 15 günlük bir seminer düşünüyoruz.Seminer yazın köyümüzde olacak.Katılmak isteyenler lütfen bizi arasın