DERGİ DUYURULAR

DERGİ KATEGORİLER

 

DERGİ ÜYELİK

Kullanıcı Adı

Şifre:

 

Kayıt Ol - Şifremi Unuttum
 

DERGİ ARŞİV

Mart-Nisan-Mayıs
 

Spastik Yavrusunun Acısı


O bir babaydı. Yavrusunun sipastik oluşu onu can evinden yakıyordu.
12/04/2009 - 00:34

. Bazı geceler ağlıyordu yavrusu için. Yatağına yattığında, hep yavrusunu düşünüyordu. Ne olacaktı yavrusu, büyüyünce iyileşecek miydi? Yıllar geçiyor, yavrusu büyüyor ama düzelmiyordu.

Onun evlendiğini, çocuğu olduğunu hayal ediyordu bazen. Hayret ettiği bir şey de, hasta yavrusuna olan şefkatiydi. Annesi de şefkatliydi ama o kendisini görüyordu. Ne hikmetti bu! Nerde bedensel yada ruhsal yönden engelli veya hasta bir çocuk görse, ailesi en fazla ona  sevgisini gösteriyordu. Ama içindeki ateş devam ediyordu.

Birgün, yine yavrusunu düşünürken, içini rahatlatan bir şey aklına geldi. "Yavrum, kendi durumunun farkında değil, elem duygusunu bilmiyor, yaşadığının kuşlar, böcekler gibi farkında değil, en önemlisi ölünce direkt cennete gidecek, benim gibi günahkar değil." Bu defa yavrusunu cennet bahçesinde koşarken, hayal etmiş, bu duygu onu rahatlatmıştı. "Bu tarafta yavrum için çok açıklı olan durum, o tarafta nimete dönüşecek."

Acıklı babanın yakınlarına söylediği "O günden beri içim rahat. Yavrum burada alamadıklarını misli misli cennette alacak."

Ey Baba!

Eller akıl hastası çocuklarıyla ilgilenirken, sen sağlıklı çocuklarının bir nimet olduğunun ne kadar farkındasın ve ne kadar ilgileniyorsun? Anlayamıyoruz, babaların çocuklarıyla ilgilenmesi için çocukların illa hasta mı olması lazım.

Allah sana çocuk nimetini vermiş. Her nimetin şükrü vardır. Her nimete hizmet vardır, her nimeti değerlendirmek vardır.

Acaba sen bunları yerine getiriyor musun? Çocuk anneyle sık sık beraber olduğundan genellikle annesinin sözünden etkilenmez.

Sen bir baba olarak, çocuğunu yada çocuklarını toplayıp onlarla sohbet ediyor, "En büyük hayalim, kızımın, oğlumun benimle beraber sabah namazına kalkmasıdır" diyor musun? Dünyaya ait bir engeli farkettiğin ve acısını hissettiğin kadar ahireti de hissediyor musun?

Yavrun namaz kılmadı, diye hiç ağladığın oldu mu? Yavrun sende o cennetlik gözyaşını gördü mü?

Bir kez, bağırarak eleştirerek değil de yalvararak babasının kendisine Allah’a ibadeti hatırlatan, yalvarmak işe yaramadığı için ağlayan babadan daha etkili bir şey olabilir mi? Ah babalar! Bunu bir bilseniz.

Size bir anneden örnek verelim.

1973’te bir ses yarışması vardı, 14 yaşındaki çocuk yarışmaya katılmak istemiyordu. Gözyaşları seller gibi boşalan anne, "Benim yavrumu ikna edin, hayallerimin fırsatını kaçırtıyor bana" diyerek herkese yalvarıyordu. Annesinin döktüğü gözyaşını görünce, teklifi kabul eden çocuk, ağlaya ağlaya yarışmaya katıldı. Bizler, Allah’ın bize verdiği emanete, Allah’ın emanetine gerekeni yapmaz, Allah’ın bize tertemiz verdiğini biz bozarak ona teslim edersek, bize yazık olmaz mı?

 

DİĞER HABERLER

Akrabalarım ve Ailem Göçediyor!
Ölümler, bir yandan acı verip giderken bir taraftan da bize Kur’an’dan sonra en büyük vaazı da verip
Spastik Yavrusunun Acısı
O bir babaydı. Yavrusunun sipastik oluşu onu can evinden yakıyordu.
Asile İle Ali’nin Hikayesi
Ben Asile

Yıllardır yazmayı düşündüğüm öykü için nihayet kalemi elime aldım.
Öldürülmakten Korkma Birtanem,Seni Dualarımız Kuşatmıştır.
Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla.
Canımın canı bitanem, sana bu mektubu gecenin yarısı, bütün

n

 
 

MEKTUP DERGİSİ
© 2009 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
info@mektupdergisi.com |  abone@mektupdergisi.com