DERGİ DUYURULAR

DERGİ KATEGORİLER

 

DERGİ ÜYELİK

Kullanıcı Adı

Şifre:

 

Kayıt Ol - Şifremi Unuttum
 

DERGİ ARŞİV

Mart-Nisan-Mayıs
 

Dindar Erkekler Kadına Değer Verir


1789 Fransız Devrimi; 19. yüzyılın paslı kılıcı Feminizm, “Kadın hakları” adı altında kadını sömüren sömürü odakları...
12/04/2009 - 02:01

Yani son üç asırlık geçmiş zaman diliminde Müslümanlara büyük haksızlıklar ve büyük iftiralar yapılmıştır.

Bu haksızlık ve iftiralar seyrinde ele almak istediğimiz konulardan birinin üzerinde kısaca durmak istiyorum. O da Müslüman erkeklerin, kadınlara karşı bakış ve tavırlarının bilinçli bir şekilde olumsuz sözler ve iftiralarla karalanmak istenmesi.

Biz Müslümanız ve mü’miniz. Hem inanıyoruz ve hem de inandığımız değerlerin hakkını vermenin mücadelesini veriyoruz. İnancımızın merkezi tevhiddir. Yani La İlahe İllallah Muhammedün Resulullah mutlak gerçeğini tasdiktir. Müslümanlar olarak tek rehberimizin, örneğimizin Hz. Muhammed (sav) olduğuna da inancımız tamdır.” Güzel örnek” kabul ettiğimiz Efendimizin kadınlara, kızlara, hanımlarına dair sözleri ve tavırları günışığı gibi açık ve berraktır.

Peygamberimizin son nefesini verirken ağzından çıkan söz ”Kadınlar hakkında Allah’tan korkunuz” olmuştur. Son nefeste ezilen kadınları hatırlamak...

Saliha kadın, namaz ve güzel kokunun ortasına yerleştiren bir Peygamberin ümmeti olarak, kadınlara bakış ve tavrımız bellidir. Müslüman erkek kadına zulm etmez!

İşte Müslüman bir erkeğin kadına verdiği  değerin bazı örnekleri

1. Müslüman erkekler, nikahlı hanımının dışında kalan tüm kadınları, anne, kız kardeş veya hala olarak görür. Tanımadığı, akraba bağının bulunmadığı kadın kim olursa olsun, nerede bulunursa bulunsun, Müslüman erkek, o kadına saygısını, hürmetini inancının gereği olarak yerine getirir. Bu hususta efendimizin sözü, bizler için bir rehber durumundadır:

“Allah, kadınlarınız hakkında hayır tavsiye eder. Çünkü onlar; anneleriniz, kızlarınız ve teyzelerinizdir.” (Taberani)

2. Müslüman erkekler, kadınların ev içi hizmetlerine karşı her zaman teşekkür etme halindedir. Yemek pişirmesinden, çamaşır yıkamasına; kadar her konuda hanımına karşı vefa duygusu ile yaşar. Çünkü efendimizin sözü çok dikkat çekicidir:

“Siz, kadınların evinizde işlerinizi yaparken çektiğiniz sıkıntı İnşallah Allah yolunda cihad edenlerin cihadına denk olur.” (Suyuti. Câmius Sağir)

3. Müslüman erkekler, kadın dövülmesini, kadınlara sövülmesini Yeşilçam flimlerinde gördü. Bundan dolayı kadına vurmak ve kadına küfretmek konusunu hiçbir kimse İslâm’a fatura edemez.

Şimdi ibret dolu bir hadiseyi Kur’an’dan öğrenmeye çalışalım: Peygamberlerden Hz. Eyyub, hanımının bir hatasından ötürü, sıhhate kavuşunca ona yüz değnek vurmaya yemin etmişti. Halbuki karısının, ona karşı hizmetleri, fedakârlıkları büyüktü. Onun için Rabbimiz yüz değnek olarak değil, yüz tane ekin sapının bir demet yapılarak bir kere hanımına vurmasını ve böylece yeminin yerine getirmesini emretti:

“Eline bir demet sap al da onunla vur, yeminini böyle yerine getir.” (Sad Sûresi: 44)

Şimdi bu ayetin verdiği mesajı kabullenen bir insan,  nasıl olur da kadın dövebilir? Nasıl olur hanımının yüzüne tokat atar?

4. Müslüman bir erkek, kadınların, çocukların ve ihtiyarların Allah tarafından kendisine emanet edildiğine inanır.

5. Netice olarak, insan bilmediği bir şeye düşman olur. Dinimizi okuyarak değil, şu anda Müslümanların yaşayışlarını din zanneden insanlar, dinimize ve dolayısıyla Müslümanlara her zaman ve her yerde hücum etmektedirler. Yeryüzü coğrafyasında yaşayan ve nüfusu iki milyara yaklaşan sahipsiz Müslümanlar, her türlü baskı, dayatma, iftira ve sultaya karşı, yıkılmadı, asimile edilemedi. Kendilerini dünyanın efendisi ve egemeni olarak görenler ise güneşin önünde eriyen kar gibi yok olmaya başlamıştır. Vaat ettikleri sistemler, rejimler insanlığa huzur getirmedi. Asıl, kadına onlar zulmederken, Müslüman erkeği zulmeden gösteriyorlar.

Her sesi, her gürültüyü kendi aleyhlerinde gören iki yüzlü tiplerin pili bitti. Bize saldırının başka ne sebebi olabilir? Kur’anın ifadesi ile Ebter oldukları gerçekleşti. Nesilleri, fikirleri, sistemleri para etmiyor artık. Kanuna sırtını dayayarak işlerini yürütenlerin ömrü de, sistemleri de güdük ve ebter kaldı. Şimdi ise sırtını hakka ve hukuka dayayanların dönemine şahit oluyor dünya kamuoyu...

Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler.

 

DİĞER HABERLER

Dindar Erkekler Kadına Değer Verir
1789 Fransız Devrimi; 19. yüzyılın paslı kılıcı Feminizm, “Kadın hakları” adı altında kadını sömüren

n

 
 

MEKTUP DERGİSİ
© 2009 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek :
info@mektupdergisi.com |  abone@mektupdergisi.com